Изкопни дейности – същност, видове и значение

Изкопни дейности – същност, видове и значение

Когато става въпрос за строителство, изкопните работи са важна част от процеса и може да играят по-голяма роля, отколкото предполагате. Това е нещо много повече от просто изкопаване на дупка, защото включва доста планиране и работа, за да се гарантира, че въпросните изкопни дейности се извършват правилно и безопасно. Фирмите за изкопни работи играят неразделна роля за успеха на строителните проекти. В тази статия на Касиди Строй ще открием какво са изкопни дейности, същността им и каква роля имат те.

изкопни дейности

Изкопни дейности – защо са важни?

Процесът на изкопаване включва преместване и отстраняване на почва и скали от района, където ще се извършва строителство. Това не е всичко, тъй като може да включва разчистване на района чрез сондиране, подравняване и прокопаване. Всеки проект включва използването на тежки машини и оборудване като булдозери и багери.

Какво представлява подготовката на строителната площадка и изкопните дейности?

Определението за подготовка на строителната площадка вече е достатъчно, за да покаже значението на тази дейност за строителството на сгради. Също така внедряването на софтуер за изготвяне на строителни графици е силно препоръчително, тъй като е важно по време на процеса.

По-долу са представени петте необходими стъпки за изпълнение на подготовката на строителната площадка за строителни проекти.

Разчистване на площадката

Подготвянето на площадката е началната фаза в подготовката на обекта. Цялата площ трябва да бъде равна и свободна от всякакви препятствия. Тази ситуация включва събаряне на постройки, премахване на дървета и работа с подземни структури.

Изключително важно е първо да се справите с тези пречки, тъй като те могат да повлияят на предстоящите строителни работи. Ако разчистването на терена не мине добре, това може да създаде рискове по време на изпълнението на проекта. Ето защо на него трябва да се даде първостепенен приоритет веднъж завинаги.

Проучване на обекта

Проверете дали се намирате на правилния парцел, като проверите геодезическите колчета. Геодезистът проучва и маркира местата, където ще бъдат изградени пътища или структури. Геодезическото заснемане на терена често е необходимо за определяне на зони и разрешителни, като превръща плановете на изпълнителя в реално представяне на обекта на проекта. От решаващо значение е да се гарантира, че сградата е съобразена с правилния парцел.

Изпитване на почвата

Проверката на почвата е жизненоважна задача, която трябва да бъде изпълнена преди придобиването на терена. От решаващо значение е да се идентифицират основните компоненти на почвата, за да се оцени нейната способност за абсорбиране на вода и да се оцени способността ѝ да поддържа конструкциите. Инженерът на обекта трябва да даде приоритет на провеждането на всички необходими процедури за изпитване на почвата преди започването на конструктивни проекти.

Проектиране на плана на обекта

Има стъпки, свързани с подготовката на площадката.
След като проверите почвата, инсталирайте необходимите септични ями и дренаж. След това модифицирайте проекта, за да покажете къде се разполагат инсталациите и септичните ями. Запазете постоянен запис на подземните зони. Строителната площадка е като жива твар; тя се променя ежедневно с леки корекции в разположението на резервоарите за вода.

Промените често се дължат на подземни скални образувания. Превъзходният график на екипа се оказва полезен при проектирането на плана на обекта.

Освен това планът на площадката показва наскоро изградените пътища за достъп до зоните за временно съхранение и превозните средства, използвани в строителните проекти. Той също така показва къде трябва да бъде разположена сградата след строителството. За разлика от други етапи в подготовката на обекта, ревизиите се извършват в офиса, а планът на обекта се актуализира редовно на терен.

Проучване на обекта

Геотехническото проучване на обекта се извършва за всички предложени скали, почви и подземни води. Проучването на условията на обекта и събирането на информация за планиране и проектиране на основите на дадена конструкция определя геотехническото проучване на обекта. Примерите включват паркинги, мостове, пътища и сгради. Ефективното управление и стратегическото планиране при геотехническото проучване на строителни обекти са от решаващо значение за получаването на точна информация за обекта. Обикновено тази информация се използва при проектирането на конструкциите, като се свеждат до минимум неочакваните предизвикателства в усилията и оценките. Трите етапа, които трябва да се вземат предвид при геотехническите проучвания, включват изготвяне на доклад и събиране на геотехнически данни.

Защо се извършват изкопни дейности?

Изкопните дейности могат да се класифицират и според целта на работата:

Изкопни дейности, свързани с изкопаване и запълване

Това е процес на изкопни дейности, при който изрязаният или отстраненият материал се използва отново на друго място на обекта. Отстраненият горен слой почва и пръст могат да се използват като пълнеж за насипи, повдигнати участъци и т.н. Той може да се използва и за формиране на равна повърхност, върху която да се строи, като издигнатите участъци на обекта се „изрязват“ и преместват, за да се „запълнят“ по-ниските участъци на обекта.

Изкопаване на траншеи

Обикновено се счита, че дълбочината на плитките изкопи е по-малка от 6 m, а на дълбоките – по-голяма от 6 m.

изкопни дейности

Изкопите за траншеи или основи обикновено се използват за оформяне на лентови основи, за заравяне на услуги като тръби и т.н. Изборът на техниката и съоръженията за изкопаване, поддържане и обратно засипване на изкопа зависи от фактори като: предназначението на изкопа, земните условия, местоположението на изкопа, броя на препятствията и т.н.

Обичайните техники, които се използват, включват:

  • Пълна дълбочина, пълна дължина: Подходяща за дълги тесни изкопи с малка дълбочина, като например тръбопроводи и канализация.
  • Пълна дълбочина, последователни етапи: Подходящи за дълбоки изкопи, в които работите могат да се извършват последователно, което намалява риска от срутване.
  • Етапна дълбочина, последователни етапи: Подходящи за много дълбоки изкопи в ограничени зони, дълбоки основи и подложки.
  • Изкоп за мазета

Изкопни дейности за път

Обикновено това включва отнемане на горния почвен слой и изрязване и запълване, за да се създадат необходимите нива. За повече информация вижте Изграждане на път.

Изкопни дейности за мостове

Обикновено това е изземване на материал за основите и устоите на мостове. Работата може да бъде разделена на мокри, сухи и скални изкопи. Подводните изкопи може да изискват специални методи на пробиване и взривяване. За повече информация вижте Мостово строителство.

Драгиране

Драгирането е процесът на изкопаване и отстраняване на седименти и отпадъци под нивото на водата, обикновено от дъното на езера, реки, пристанища и др. За повече информация вижте Драгиране.

Изкопаване

Прекомерното изкопаване е изкопаване, което надхвърля дълбочината, необходима за формирането на подземна структура, поради наличието на неподходящ материал, който трябва да бъде отстранен. След това може да се наложи изкопът да бъде запълнен, за да се създаде необходимото ниво.

Как протича процесът на изкопни дейности?

изкопни дейности

Процесът на изкопни работи се състои от много теми за разглеждане, като подготовка на терена, пробиване и изкопаване, и се изисква при изграждането на пътища, канализационни линии и дренаж. Процесът обаче включва:

Подготовка – Професионалната строителна компания ще работи с редица други служби, като например геодезисти, преди да започне каквато и да е работа. Това ще гарантира, че работата е планирана безопасно и че са отстранени всички препятствия в района, като дървета и камъни.

Изкопни работи – Това ще включва изкопни работи, пробиване или копаене, но ще започне процесът на преместване и отстраняване на почвата и камъните. Те ще поемат всички дейности по градиране и изглаждане, като същевременно ще отстранят мръсотията и отломките. Районът ще бъде подготвен в съответствие със строителния проект.

Изкопаване на траншеи – Когато са необходими изкопи за основи, те ще предприемат процеса на отстраняване на почвата и всички други отпадъци

По същество, преди да се извърши изкоп, процесът ще следва тези стъпки:

  • Определяне на ъгловите ориентири
  • Геодезическо заснемане на терена и горните нива
  • Изкопаване на зоната на договорената дълбочина
  • Маркиране на граничните нива
  • Маркиране на границите на строителната площадка

Как да изберем правилната фирма за вакуумни изкопи?

Опитът е важен при избора на фирма за изкопни дейности, тъй като колкото повече опит има тя, толкова по-вероятно е да успее да отговори на вашите нужди. Трябва да проучите фирмата и след това да погледнете дали има препоръки или оценки за удовлетвореността на клиентите. Освен това те трябва да разполагат с подходящо оборудване и да притежават всички необходими лицензи и застраховки, тъй като това ще гарантира, че цялата работа, която извършват, е защитена, но и отговаря на необходимите стандарти.

Нуждаете се от прецизни изкопи с багер или други ремонтни дейности? Доверете се на качествените услуги на Касиди Строй – конкурентни цени и безупречни резултати!

Разгледайте още от блога на Касиди Строй:

Лепене на плочки върху плочки: стъпка по стъпка

Аварийни ВИК ремонти: Основи, Процес и Значение

Електрическа инсталация на къща – ръководство